Popis
Lomnický štít patrí k najznámejším štítom Vysokých Tatier a zároveň je tretím najvyšším vrchom Slovenska. Vypína sa do výšky 2634 m n. m. Ak druhý najvyšší vrch Tatier Gerlachovskú vežu budeme považovať za súčasť masívu Gerlachovský štít, potom môžeme považovať Lomnický štít za druhý najvyšší štít Tatier.
Hoci na vrchol nevedie turistická značkovaná trasa a výstup je možný len v sprievode horského vodcu, vďaka visutej lanovke zo
Skalnatého plesa, ktorá bola vystavaná v roku 1941, je najnavštevovanejším tatranským štítom. Zároveň je najvyššie obývaným miestom a sídlom najvyššie položenej meteorologickej stanice na Slovensku.
Vyššie (nielen) vo Vysokých Tatrách, ale aj v celých Karpatoch možno vystúpiť už len na Gerlachovský štít vypínajúci sa do výšky 2655 m n. m.. Lomnický štít tak právom patrí k najväčším turistickým atrakciám celých Vysokých Tatier.
Okrem pracoviska Slovenského hydrometeorologického ústavu sú v budove na štíte umiestnené ďalšie tri pracoviská: Tatranské lanové dráhy prevádzkujúce lanovku a bufet, Ústav experimentálnej fyziky SAV Košice, ktorý pomocou neutrónového monitora meria počet dopadnutých neutrónov z atmosféry, a Astronomický ústav SAV Stará Lesná, ktorého pracovníci za pomoci koronografu umiestneného v kupole observatória pozorujú slnečnú atmosféru - korónu.
Vrchol Lomnického štítu má drsné, studené podnebie. V zimných mesiacoch sú charakteristické vysoké atmosférické zrážky.
Zo štítu je nádherný výhľad na okolité štíty a podhorie. V minulosti bol nazývaný aj Dedo, súčasný názov je odvodený od obce Veľká Lomnica (do roku 1947 ležal v jej katastrálnom území).
Foto: Michaela Patzová (1.), Jarmila Pancuráková (2. - 12.)